SİRKÜLASYON POMPASI NEDİR?

Sirkülasyon pompası sistemde dolaşan suyun ilerlemesini sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sirkülasyon pompaları kapalı devre çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvının devir-daim yapması için gereklidir.

Sıcak su sirkülasyon pompası; ısıtma çevriminde, kazan, kat kaloriferi, duvartipi yoğuşmalı kazan vb. sıcak su üreticilerinde hazırlanan sıcak suyun, binanın en üst ve kazana en uzak noktada bulunan (kritik devre) radyatör, fan-coil, eşanjör vb. ısı değiştiriciye sorunsuz iletilmesini sağlar. Isıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençlerini yener ve ısı yayıcılara iletilmesini sağlar.

Soğutma devresinde kullanılan sirkülasyon pompası ise; chiller gurubu, soğutma kulesi vb. soğuk su üreticilerinden alınan suyun, tesisatın son noktasındaki ısı değiştiriciye, fan-coil, klima santrali vb. iletilmesini sağlar. Tüm yaşam alanlarında ısıtma, soğutma, iklimlendirme (HVAC) sistemlerinde, hem sıcak hem de soğuk suyun sirkülasyonunu sağlamak amacıyla kullanılabilir. Ürün modelleri, endüstriyel kullanım için de uygundur. Sirkülasyon pompaları motor yapılarına göre iki çeşittir. Bunlar; Islak rotorlu pompalar, Kuru rotorlu pompalardır.